"Jsme na jedné lodi (ty i já!)"

BOOKFEST - Festival malých nakladatelů

pořádá  CECH NAKLADATELŮ a Avoid Floating Gallery

v sobotu 30.května od 12. do 21. hodiny

v neděli 31.května od 10. do 18. hodiny

zdarma – pro návštěvníky i nakladatele

autorská vystoupení, lákavá čtení

Informace pro vystavovatele:

Setkání a ustanovení Cechu nakladatelů se koná v sobotu od 10. do 12. hodiny

Avoid poskytne stoly a židle, azyl v případě nepřízně počasí v podpalubí. Nakladatelé nepotřebují nic než dobrou náladu, pochopitelně své knihy a možná igelit, kdyby zkráplo.

Avoid poskytuje i možnost čtení, prezentací na ozvučeném pódiu – vše předem neurčené, vzájemná vstřícná dohoda se provede na místě

Orientační časy jsou

Sobota:  15:00, 17:00 a 19:00

Neděle: 13:00, 15:00 a 17:00

Vykládka a parkování

Možno v sobotu již od 9. hodiny. Je třeba zajet  k mostku vedoucí na palubu, vyložit a kvapem odjet. Nejlepší parkování je pod viaduktem železničního mostu, naproti bývalé celnici na Výtoni, dnes Podskalské pivnici. Parkování zdarma je pak v Bráníku. 
Nakládka v neděli obdobná. Není podmínkou se zúčastnit oba dny.

Seznam registrovaných

jsme na jednelod 3s

 

65. pole www.65pole.cz
BAOBAB www.baobab-books.net
Barrister & Principal barrister.cz
Cesta domů www.cestadomu.cz/nakladatelstvi
Dauphin www.dauphin.cz
Dybbuk  www.dybbuk.cz
Golden Dog www.goldendog.cz
Herrmann & synové www.kosmas.cz/herrmann
Malvern  www.malvern.cz
Meandr  www.meander.cz
Paper jam www.paperjam.cz
Pavel Mervart www.pavelmervart.cz
Puchra  www.pulchra.cz
VOLVOX GLOBATOR www.volvox.cz
Knihovna Václava Havla  www.vaclavhavel.cz
Artmap, z.s. www.artmap.cz
časopis Fotograf  fotografmagazine.cz
Cherm www.cherm.eu
Perlepex www.perplex.cz
Maťa www.mata.cz
Poketo poketo.cz
Dharmagaia www.dharmagaia.cz
Cesta domů www.cestadomu.cz/nakladatelstvi
Stehlík www.knihystehlik.eu

Tisková zpráva

Jsme na jedné lodi: Festival malých nakladatelů.
Ve dnech 30. a 31. 5. 2020 proběhne na lodi (A)VOID Floating Gallery festival malých nakladatelů pod názvem Jsme na jedné lodi. Zúčastní se jej nakladatelé z celé republiky. V současnosti je jich potvrzeno 19 a s dalšími se stále jedná. Festival organizuje Cech nakladatelů a (A)VOID Floating Gallery. A s ohledem na výpověď ze strany Trade Centre Praha a. s. se může jednat o poslední akci na lodi.
Mezi zúčastněnými jsou významná nakladatelství vydávající českou i překladovou beletrii, poezii, žánrovou a odbornou literaturu i literaturu pro děti a mládež. Namátkou lze zmínit opavské nakladatelství PERPLEX orientující se na poezii, českokrumlovské nakladatelství Golden Dog orientující se na žánrovou literaturu či mezi rodiči a dětmi vyhledávaná nakladatelství BAOBAB a Meandr.
(A)VOIDu, který kotví na náplavce na Rašínově nábřeží, hrozí zánik v důsledku rozhodnutí provozovatele pražských náplavek firmy Trade Centre Praha a. s. Ve velmi obdobném ohrožení jsou ale i malí nakladatelé kvůli dopadům viru SARS-CoV-2, který naprosto bezprecedentně zasáhl do životů lidí na celém světě, a tím také do jejich obživy.
Organizátoři festivalu nechtějí této situaci nečinně přihlížet. A tak se rozhodli navzájem se podpořit. „Jsme na jedné lodi, ty i já.“ Pokud slyšíte variaci na známé „jsme jedné krve, ty i já,“ z Knihy džunglí Rudyarda Kiplinga, poznali jste správně. Na jedné lodi se totiž doslovně ocitnou nakladatel, čtenář, knihkupec, milovník literatury i kapitán uměleckého parníku. A je i na vás, zda se bude jednat o labutí píseň, nebo se nakladatelé i loď znovuzrodí jako fénix.
„Pokud dojde k likvidaci malých nakladatelů, která reálně hrozí, může nastat situace, kdy budou vycházet příběhy plné aktuálních emocí, které však s krásou slova nemají pranic společného,“ říká Daniel Podhradský, mluvčí Cechu nakladatelů. A dodává: „Knihu vám pak prodá znuděná paní v obchodním centru, které je ale úplně jedno, jestli prodává knihy nebo ponožky, protože nejraději by prodávala kosmetiku. Takže se nesmíte zlobit, knihy fakt nejsou její parketou.“
Podobně by mohli dopadnout i návštěvníci pražské náplavky. Pivo či oblíbený aperol si jistě objednají i bez existence (A)VOID Floating Gallery. Jenže namísto výrazných kulturních osobností světové i české umělecké scény jim k tomu zahraje uniformní tucárna.
Festival podpořil Svaz českých knihkupců a nakladatelů.
IVO SLAVÍK
Tel.: +420 602 211 181
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

úterý, září 20, 2022

Po loňské úspěšné premiéře se vracíme v době adventní do Plzně. My, to znamená zhruba 25 nakladatelů spojených s Cechem.

3.-4. prosince rozbijeme stánky v útulném a zavedeném prostředí plzeňského areálu DEPO2015. A protože se náš BooFest koná v rámci Plzeň Design Weeku, také doprovodný program ponese příznačný název – Design mezi řádky. Bude se křtít, číst, prodávat, hrát divadlo…  A také malovat, sázet nebo tisknout. Zkrátka jsme ve spolupráci se skvělým týmem DEPO2015 dali do kupy úžasný program pro všechny kategorie a vyhraněnosti čtenářů. Takže se bude samozřejmě i prodávat -)

Uzávěrka závazných přihlášek oproti platbě 1000 Kč (energie, promo…) a 1000 Kč vratná kauce za účast, je 26. října, a to na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  

Těšíme se na viděnou!

 

úterý, září 20, 2022

Až do poloviny října je aktivní průzkum mezi malými a středními nakladateli, který pořádá nás Cech.

Zapojilo se vás už přes 50, díky! Máme přesvědčivá data o stavu zdejšího knižního trhu. Ale může to být ještě lepší.

Zodpovězení zhruba 30 otázek vám nezabere více než 15 minut. Výsledky  budeme sdílet se zapojenými respondenty, ale třeba i s MK ČR.

Do vyplňování se můžete pustit níže.