BookFest 2022 - doprovodný program
POZOR POZOR - jako libero vystoupí  nositel Ortenovy ceny 22 – Vojtěch Vacek - s největší pravděpodobností v 18:30

16:00 David Jan Žák: Jako dech - křest novinky nakladatelství Pikador Books

Novinka zkušeného autora nás zavede z BookFestu rovnou na prázdninovou Šumavu 80. let minulého století. Pohraniční hory jsou v této křehké novele takové, jaké si je mnozí stále pamatujeme: tajemné, začarované a osídlené podivnými postavami, které se vynořují z lesa jako přízraky. Téma první prázdninové lásky i nečekané rozuzlení příběhu však dělají z knížky nikoliv temné, ale letně prázdninové počtení, které prozařuje slunce a blyštivá zrcátka na hladině magického horského jezera.

 

16:30 Představení nakl. Nautilus a knihy Josefa Štogra: Viděné, zobrazené a Obrazy

Nejdřív slyšíme. Potom vidíme, a vidění je důležité, neboť když Stvořitel nechal Adama pojmenovávat stvoření, viděl, že je to dobré. Pak to nebo ono
zobrazujeme: ukazujeme souvislosti jako souvislosti viděného, které „držíme“ v názoru. A nakonec? Nakonec si myslíme, že dokážeme dát obrazu rám, že vytvoříme artefakt. Ale je to tak skutečně? Není to tak, že nakonec na vše zapomeneme?

 

17:00 Uvedení nových knih nakladatelství Dauphin Vilém Ďoubal: Neodeslané pohlednice

Křest prvotiny olomouckého autora v prestižní edici Česká slova

17:30 Čtení kmenového autora a přítele nakladatelství Dauphin Michala Maršálka z jedné z dvanácti vydaných sbírek nebo také ze všech.

 

18:00 Uvedení knihy Radka Gálise: Pravdu říkat, pravdu žít

Kniha Pravdu říkat, pravdu žít prostřednictvím publicistických rozhovorů mapuje pozoruhodné osudy, jež museli postoupit lidé, kteří se uměli správně
rozhodnout. Obsahuje unikátní archivní fotografie z Knihovny Václava Havla a ČTK i snímky z nedávných dob a nabízí pohled na naše dějiny uplynulého 20. století přitažlivým vyprávěním očitých svědků a pamětníků, z nichž mnozí se již stali součástí českého Pantheonu. Kniha je tak zároveň dokumentem
i osobním svědectvím o lidském hrdinství, po kterém sáhnou dospělí čtenáři i ti mladí včetně studentů. Nenechme osudy těchto výjimečných lidí zapadnout, ale znovu si připomínejme ty, bez kterých by naše země nebyla svobodná.

 

19:00 Nakladatelství Kalich: Anna Hájková - Poslední ghetto

Poslední ghetto je srozumitelným, poutavým i bolestným čtením o tom, jak vypadal život vězňů v Terezíně. Každodennost, kterou Hájková čtenáři předkládá, nemá podobu sentimentalizující fotografické momentky. Nejedná se o únik z kruté reality života v ghettu do poslední bašty nezkaleného lidství. Autorka nabízí pohled do mnohovrstevnaté minulosti, jakési minulé přítomnosti, kde je základní charakteristikou lidí i ve velice vypjatých situacích jejich vlastní jednání. Dr. Anna Hájková je associate professor na britské University of Warwick. Vystudovala dějiny, sociologii a anglistiku na Humboldtově univerzitě v Berlíně a obdržela doktorát na University of Toronto v Kanadě. Rukopis knihy Poslední ghetto byl vyznamenán cenami Herberta Steinera a Irmy Rosenbergové. Hájková publikuje v českých, německých, britských, amerických a izraelských novinách. Večerem bude provázet Adam Drda.

 

20:30 Koncert kapely (překvapení kapitána Slavíka...!) - nyní již můžeme odhalit – Nauzea orchestra

Inu, když nám povolejí večer hrát hudbu jinou než v ČRO.