12:30 Představení nakladatelství Euskaldun a jejich nových knih

Vít Groesl a Martin Holý představí knihy nakladatelství a pohovoří o katalánské literatuře. Co víme o katalánsky psané literatuře, která se překládá do češtiny stále častěji?

13:00 Nakladatelství Dynastie - Autorské čtení a představení knihy Šišky a klásky - Veršované bajky nejen pro děti, čtené spisovatelkou Evou Červeňákovou

Rozhovor s autorkou Evou Červeňákovou na téma "Jaký vliv mají verše na menší děti a jejich rozvoj řeči". Probereme vznik knihy, jak se tvoří veršované bajky a co paní autorku přivedlo k tvorbě pro děti, kdo byl její inspirací a co doporučuje rodičům dětí při čtení knih. Dětem bude v průběhu povídání umožněno se zapojit do krátké soutěže. Kniha je určena pro děti ve věku 3 - 8 let.

13:30 Nakladatelství Medusa- Roman Tilcer představí knihy svého nakladatelství

14:00 Nakladatelství Lví kámen- představení knihy a čtení z ní v podání překladatelky Kláry Lowenstein

Ostrov mýtů. Sicilské příběhy z dob starých Řeků – napsala Giuseppina Norcia, ilustrovala Marcella Brancaforte, přeložila Klára Löwensteinová, doslov napsal Jakub Čechvala, vydalo nakladatelství Lví kámen v roce 2024, počet stran 108.

Nakladatelství Lví kámen na český knižní trh s láskou a péčí uvádí dlouho očekávaný titul jedinečné italské knihy pro děti i dospělé Ostrov mýtů. Sicilské příběhy z dob starých Řeků (L´isola dei miti. Racconti della Sicilia al tempo dei Greci), kterou napsala sicilská autorka, odbornice na řeckou mytologii Giuseppina Norcia a ilustrovala ji renomovaná snová kreslířka Marcella Brancaforte. Knihu přeložila italianistka a religionistka Klára Löwensteinová, doslov napsal a odborné redakce se ujal Jakub Čechvala, přední specialista přes antickou řeckou kulturu.

Řecké mýty na Sicílii jsou úchvatným pokračováním klasických řeckých bájí a pověstí, příběhů, které zapsali antičtí spisovatelé a u nás jsou dětem známy z Petiškova a Mertlíkova podání. V Ostrově mýtů ovšem protagonisty nejsou jen bohové a hrdinové, ale je jím celý Trojcípý ostrov, milovaný a obávaný zároveň, plný tajemství a nebezpečenství, obydlený bohy, obry a nestvůrami. Své o nich věděl i Odysseus, kterému v jejich obrovitánských tlamách zahynulo mnoho přátel. I Héraklés na Sicílii zavítal během svých četných cest a zkoušek, které ho proslavily. Sicílie ve vyprávěních ovšem není jen nebezpečnou zemí, je také oblíbeným místem bohů: žila zde bohyně obilí Démétér, byl tu také Aiolos, který ze vzdáleného ostrůvku poroučel větrům, a také Hélios, bůh Slunce, na Sicílii pásl svá posvátná stáda. Na Sicílii bylo zkrátka možné vše: dívka se mohla proměnit v pramen sladké vody nebo zamilovaný pasáček v řeku. Běžně jste tu také narazili na mocné pány, někdy hodné a pohostinné, jindy zlé a tyranské, od nichž bylo lepší držet se dál. A přece se během hrdinských výprav a vyprávění mýtů i nestvůry mohou stát spojenci. To je případ Gorgony Medúsy, jejíž hlava hledí z prostředka sicilské vlajky, podobně jako kdysi vystupovala z Athénina štítu. Jak se to všechno přihodilo? Otevřete Ostrov mýtů a vplujte do prastarých příběhů z divotvorného a překrásného ostrova ve Středomoří.

Doporučeno dětem od 9 let.

15:00 Kain v Hybernské - Nakladatelství Novela Bohemica- představení knihy

Hrabalova povídka Kain z roku 1949 existovala do roku 1990 pouze ve strojopisu. Pro autora a jeho příští tvorbu však znamenala – nahlíženo z perspektivy celé jeho další tvorby – iniciační zlom. Autor do ní vložil svou dosavadní životní zkušenost včetně bolestných válečných prožitků a zároveň dozrál k vlastnímu svrchovanému vypravěčství, jímž o několik let později uhrane statisíce čtenářů. Motivy z tragického příběhu mladého výpravčího se pak objeví v novele Ostře sledované vlaky a v přepracované podobě v pozdější Legendě o Kainovi. Výjimečné místo Kaina ve své tvorbě potvrdil autor v roce 1981 v textu O Kainovi: …Já jsem ten čas, cokoliv jsem napsal, vždycky to bylo psaní v mračnu, nic jiného než touha, posedlá touha psát, pak nic jiného než psací stroj a takový výlev, takové zvracení, taková zpověď toho, co ve mně bylo, co mne ohromovalo, čeho jsem se bál, co jsem ale musel napsat, aby mi bylo líp… V tomto svazku vychází Kain poprvé samostatně, doplněný právě zmíněným textem O Kainovi a dvěma současnými pohledy, v nichž Václav Špale a Tomáš Mazal uvažují o inspiracích a kontextu, z nichž se tato jedinečná Hrabalova próza zrodila.

Kniha vychází 5. března 2024.

16: 00 Femina optima – představení knihy nakladatelství Nautilus

Jarmila Štogrová: „V 90. letech jsme měli literární Pant klub Unijazz v Bubenči, kde se konal večer téhož názvu a téhož obsahu. Básně přednesl tehdy divadelní kritik a publicista Jan Kerbr“.

Premiéra stejnojmenné básnické sbírky, vydané Nakladatelstvím NAUTILUS. Juvenilní básně nakladatelky Jarmily Štogrové-Doležalové, doprovázené fotografiemi její sestry, galeristky Ireny Kraftové, uvede divadelní kritik Jan Kerbr.

17: 00 Autorský koncert Jiřího Dědečka

Jiří Dědeček je český písničkář, básník, textař, překladatel a spisovatel, autor rozhlasových a televizních pořadů. Autor více jak dvaceti desek a skoro třiceti knih je jedním z hostů právě tohoto ročníku BookFestu v Hybernské.

18:00 David Růžička a Marcel Bárta – autorské čtení s hudbou

Básník David Růžička je autorem 9 básnických knih a jedné pohádkové. Na tento večer si pozval svého kamaráda muzikanta a podivuhodného kouzelníka Marcela Bártu, aby nás provedl vlastní tvorbou způsobem jemu vlastním.

19:00 Trio Kalivoda Romanovská Tichý

Anna Romanovská - housle a koto
Václav Kalivoda - pozoun
Petr Tichý - kontrabas

Trio Kalivoda Romanovská Tichý hraje ve složení Anna Romanovská Fliegerová housle a koto, Petr Tichý kontrabas a Václav Kalivoda pozoun. Trio se věnuje převážně volné improvizaci. Hudebníci sami i hudební nástroje, které k improvizaci využívají, mají velmi rozdílný hudební background. Anna Romanovská má klasické hudební vzdělání a silný vliv na ni jistě má soudobá hudba, v jejímž teritoriu se převážně pohybuje. Japonská třináctistrunná citera zvaná koto, na níž Anna hraje, přináší do celkového zvuku orientální nádech. Petr Tichý, jehož hudební základy položilo studium jazzového kontrabasu na Konzervatoři Jaroslava Ježka a na jazzovém oddělení pražské HAMU, se svým multižánrovým přístupem k hudbě přiznává i své kořeny v lidovosti, folkloru a folku. Václav Kalivoda, který se dlouhodobě pohybuje v prostředí improvizovaného divadla a performancí různého druhu, doplňuje celek o nezbytný prvek nečekaného.