Marek Toman (1967), spisovatel a publicista. Věnuje se historickým románům s přesahem do současnosti a knihám pro děti.

V románu Chvála oportunismu (2016) pojednal českou historii z pohledu Černínského paláce v Praze, soustředil se na postavy J. Masaryka a R. Heydricha. V Neptunově jeskyni (2018) zachytil dějiny pražských česko-židovsko-německých Vinohrad a vily Grébovka očima sochy Neptuna. V Oku žraloka (2018) se zabýval českými interbrigadisty, levičáky a trampy z pohledu Mirka Klecana, negativního hrdiny z Fučíkovy Reportáže, psané na oprátce. Na román navázala edice nově objevených Klecanových dopisů Zrádce, hrdina, spisovatel? (2021). V románu Panna (2022) Toman zpracoval příbramský příběh o muži ukrývaném desítky let, na pozadí komunistické snahy vybudovat v Příbrami novou společnost.

V knize pro děti Cukrárna U Šilhavého Jima (2018) Toman vypráví o statečné knihovnici, která mezi zálesáky propaguje krásy literatury. Neskutečná dobrodružství Florentina Flowerse (2019) líčí, jak hoch z dobré rodiny musí pro nejkrutějšího pirátského kapitána znovu napsat jeho lodní knihovnu. Trilogii příběhů propagujících četbu a čtenářství završuje Nožička a Wohryzek (2022) – mladému Čechoameričanovi pomáhají v pátrání po uneseném tatínkovi K. Čapek, F. Kafka a J. Hašek.

Pro komiks Odsunuté děti o příbězích dětí odsunutých sudetských Němců (2021) napsal Toman scénáře.

M. Toman pravidelně vystupuje v knihovnách, školách a na festivalech v České republice a v zahraničí, též se svým Divadlem Čučka. Jeho knihy pro dospělé a pro děti získaly vícero literárních ocenění a byly přeloženy do deseti jazyků.

 

Marek Toman: Panna, Nakladatelství Akropolis 2022

Je možné být žena a chovat se úplně nezávisle? A lze mít partnerský vztah plně pod kontrolou? Hlavní hrdinka románu Panna Ema Dolejšová se o něco takového pokouší desítky let. Její zvláštní příběh se odehrává v městě Příbram v době, kdy v ní zuří duchovní boj. Komunisté zásadně mění sociální profil města při těžbě uranu a přitom zápasí s pověstí Svaté Hory – poutního místa se zázračnou soškou Panny Marie. Někdejší hluboce věřící horníky těžící stříbro nahrazuje člověk nové doby, horník uranových dolů. Duchovnost významného kultu se ocitá v konfliktu s brutálním ideologickým materialismem. Navíc, Ema v sobě nese jedno intimní trauma, které musí překonat. Spisovatel Marek Toman vystavěl svůj román, odehrávající se v letech 1938 – 1991, na podrobném studiu pramenů, na citlivosti vůči místním legendám i na rozhovorech s pamětníky.

MarekToman